SpoiledMan
New member
Mr. Clean said:We use it for our everyday laundry.
Cleaning - Well, what can you say, the clothes are clean.
Sensory - No dyes, no perfumes
$/use - @128 washes per gallon = about the same cost/use as some of the lower priced detergents and better than some of the higher priced brands.
Intangibles - To your door delivery (shipping included in the price) Buy 2 or more gallons at a time (IIRC there was a per gallon discount when purchased in multiple units) and of course depending on your family's size, you can do a lot of laundry without running back to the store for more laundry soap.
Mr Clean, I'm a fan of Charlie's even at $20 per. I was making the comparison to the MF specific products that cost $10 for 16 or so ounces and Charlie's does as good a job cleaning the MF towels. My next purchase of Charlie's will be the 5 gallon size.
